Zabawy badawcze związane z wodą (część 1)

Prawie każde dziecko uwielbia eksperymentować. Maluchy mają w sobie żyłkę odkrywcy i lubią, kiedy coś się dzieje. Poniżej propozycje kilku zabaw badawczych, które zachwycą małych miłośników wrażeń. Przy okazji rozbudzimy wyobraźnię dzieci, nauczymy ich prowadzić obserwacje oraz rozwiniemy umiejętność wyciągania wniosków z doświadczeń.

Rozbudzanie wyobraźni – „Odgłosy wody”

Prosimy dzieci, żeby wygodnie usiadły, zamknęły oczy i wsłuchały się w dźwięki. Następnie lejemy wodę konewką, wyciskamy gąbkę przez palce, przelewamy wodę z kubka do kubka, poruszamy wodę ręką itp. Dzieci starają się odgadnąć, co to za odgłosy.

Eksperyment „Chodząca woda

Przebieg doświadczenia: Ustawiamy 7 kubków jeden obok drugiego. Kubki 1, 3, 5 i 7 wypełniamy wodą prawie do pełna. Kubki 2, 4 i 6 pozostają puste. Do kubka 1 i 7 dodajemy czerwony barwnik, do kubka 3 – żółty a do kubka 5 – niebieski. Następnie składamy papierowy ręcznik i wkładamy do każdej szklanki. Woda „przejdzie” z kubków z wodą do pustych naczyń. Poziom wody wyrówna się we wszystkich kubkach, a kolory wymieszają. Na efekt trzeba poczekać około dwóch godzin, dlatego wykonajmy eksperyment odpowiednio wcześnie.

Eksperyment „Świecąca woda”

Przebieg doświadczenia: Nalewamy wodę do szklanek, wyjmujemy wkłady z markerów i wkładamy je do naczyń. Gasimy światło i podświetlamy ciecz latarką, a woda zaczyna „świecić” neonowymi kolorami. Na efekt trzeba poczekać około pół godziny.

cocktail