Uczymy dziecko robić zdjęcia

Współczesny świat określany jest często jako świat, w którym dominuje kultura obrazu. Popularność fotografii widoczna jest nie tylko w mediach społecznościowych, ale także w portalach internetowych – naszą uwagę przykuwają zazwyczaj chwytliwe nagłówki lub interesujące zdjęcia. Dzięki aparatom w smartfonach zdjęcia robimy wszyscy. Warto zachęcić do fotografowania również dzieci – nauka sama w sobie jest rozwijająca a przy tym kształtuje uważność i uwrażliwia na estetykę. Wspólne robienie zdjęć może być również doskonałą zabawą i okazją do spędzania wspólnego czasu. Od czego zacząć? Czytajcie dalej.

Nauka jako zabawa

Szczególnie w przypadku młodszych dzieci naukę warto rozpocząć od zabawy. Początkowo dajmy dziecku smartfona i zachęćmy do robienia zdjęć określonych przedmiotów czy członków rodziny. Po oswojeniu dziecka z aparatem można spróbować zdjęć przyrody w plenerze – to tematyka, która interesuje niemal wszystkie dzieci. Wraz z wykonywaniem coraz większej ilości zdjęć, w zależności od wieku dziecka i jego preferencji, można zapoznawać pociechy z podstawowymi zasadami dotyczącymi światła czy kompozycji. Jeśli zauważymy, że dziecko przejawia talent lub pasjonuje się fotografią, można rozważyć zakup nieco bardziej profesjonalnego aparatu fotograficznego celem dalszej nauki.

Jak motywować dziecko i wykorzystać wykonane zdjęcia?

Najlepsza motywacją będzie dla dziecka docenienie jego wysiłku. Warto wspólnie wybrać kilka zdjęć i oprawić je w ramki wybrane wraz z dzieckiem. Zdjęcia można wykorzystać w aranżacji pokoju dziecięcego czy też innych pomieszczeń w mieszkaniu. Fotografie wykonane przez dziecko oprawione w eleganckie ramki mogą być również doskonałym prezentem dla dziadków czy innych członków rodziny.

Robienie zdjęć musi być dla dziecka atrakcyjne i wiązać się z poznawaniem nowych miejsc czy ciekawych historii. Innymi słowy nie może być nudne, bo to skutecznie zniechęci najmłodszych.

Fotografia a budowanie więzi z dzieckiem

Wspólne spędzanie czasu sprzyja budowaniu więzi z dzieckiem, pogłębianiu zaufania a także budowaniu poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości dzieci. Fotografowanie to nie tylko robienie zdjęć, ale również wspólne wybieranie tych najlepszych, wybór odpowiedniej ramki czy późniejsze dekorowanie nimi pomieszczeń. Wszystko to sprawia, że czas spędzony z dzieckiem nie jest dla niego nudny.

Na koniec pamiętajmy – w nauce robienie zdjęć najważniejsza jest dobra zabawa. Naukę robienia zdjęć należy zaplanować w taki sposób, by była dla dziecka okazją do poznawania nowych wiadomości i zdobywania umiejętności.

cocktail