Techniki plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Zabawy z dziećmi dają dużo radości zarówno dorosłym, jak i samym maluchom. Jeszcze lepiej, jeśli w trakcie tych harców można pochlapać wodą lub pobrudzić rączki klejem i farbą. Poniżej pomysły na zabawy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Litery 3D

Kiedy dzieci nauczą się nowej literki w przedszkolu, wycinamy dużą literę z kartonu, a potem wraz z dziećmi dekorujemy ją cekinami, piórkami, kolorowym papierem, bibułą itp. Następnie przyklejamy ją na tablicę i tworzy nam się abecadło liter w 3D. Ta zabawa uczy nasze dzieci orientacji przestrzennej, języka polskiego i matematyki („naklej czerwone koło obok zielonego piórka”).

Mieszanie barw

Wyjaśniamy dzieciom, że w przyrodzie mamy trzy podstawowe kolory, które tworzą resztę barw. Kolory mieszają się ze sobą i powstają kolory pochodne. Potrzebujemy miseczek, barwników spożywczych, wody oraz łyżeczki do mieszania. Mieszamy kolory, pytając dzieci, jakie kolory powstaną po połączeniu dwóch barw podstawowych. Ta zabawa uczy dzieci podstawowej zasady w sztuce.

Ciepło/zimno

Tłumaczymy dzieciom, że kolory można pogrupować również w inny sposób – w kolory ciepłe i zimne. Pytamy, jakie rzeczy sprawiają, że jest nam ciepło (słońce, ognisko), a które rzeczy kojarzymy z zimnem. Dzielimy stronę na pół. Po jednej stronie dzieci rysują wszystkie rzeczy, które są ciepłe (używamy tylko ciepłych barw), a po drugiej te, które są zimne (używamy barw zimnych).

Sekretna wiadomość

Potrzebujemy proszku do pieczenia, wody, miski, patyczków do uszu lub wacików, papieru, farb wodnych, pędzli, łyżeczek. Pomagamy dzieciom połączyć 4 łyżeczki proszku do pieczenia z 4 łyżeczkami wody w misce. Dzieci maczają patyczek lub wacik w przygotowanej miksturze i rysują/piszą na białej kartce. Czekamy, aż magiczna farba wyschnie zupełnie. Następnie używamy farb akwarelowych, żeby ujawnić sekretną wiadomość. Alternatywny sposób: świeczka i farby wodne.

Szkicownik małego artysty

Przez kilka tygodni lub miesięcy tworzymy z dziećmi ich własny szkicownik. Najpierw robimy i dekorujemy piękną okładkę, a następnie wpinamy do szkicownika nasze prace plastyczne. Książeczka z pracami daje nam możliwość śledzenia postępów dziecka.

cocktail