Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzenie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Coraz częściej rodzice decydują się na pomoc profesjonalisty, który wykona projekt pomieszczenia, dobierze kolory i odpowiednio rozstawi meble.

Jak jednak urządzić pokój dla swoich pociech na własną rękę?

Na to pytanie odpowiadamy w tym wpisie.

Wielofunkcyjność

Pokój dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny, ale także wielofunkcyjny.

Ma służyć do zabawy, nauki, rozwijania swoich pasji oraz do odpoczynku.

Kluczem jest zaplanowanie pomieszczenia w taki sposób, aby w przyszłości zmiana dosłownie kilku elementów zaowocowała znaczną różnicą. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, które przeznaczyć można na inne, istotniejsze rzeczy.

Najlepszym trikiem na uzyskanie wielofunkcyjnego pokoju, jest zakup mebli modułowych, które można dokupować wraz z rozwojem naszego dziecka. Zachowują one przy tym swoją pełną funkcjonalność i “dostosowują się” do potrzeb swojego użytkownika.

Fakty i mity

Jednym z mitów, które narosły wokół aranżacji pokoju dziecięcego jest przekonanie, że pokój młodego człowieka powinien zaspokajać wszystkie jego potrzeby.

Jest to oczywiście błędne przekonanie, ponieważ, gdyby dziecko miało w jednym pomieszczeniu wszystko to, czego potrzebuje, mogłoby to znacznie ograniczyć jego kontakty z rodziną.

Wspólne oglądanie filmu czy granie na konsoli to aktywności, które można podjąć razem w salonie. Nie tylko posłuży to zacieśnianiu więzi, ale pozwoli także rodzicom na kontrolowanie czasu spędzonego przez dziecko przy komputerze i telewizorze.

Dosyć popularnym trendem w urządzaniu pokoju dla dziecka, jest aranżacja tematyczna – na przykład tapeta lub pościel w ulubione postacie z bajek, pasujące obrazki na ścianach i tematyczne dywany bawełniane rozłożone na podłodze.

Urządzenie pokoju dziecięcego w ten sposób może pomóc w rozwoju intelektualnym, kształtowaniu charakteru i odkrywaniu nowych pasji.

Dziecko będzie się czuło w takim miejscu bezpiecznie, co pozwoli na wyzwolenie jego kreatywności i bycie sobą.

Mitem natomiast jest przekonanie, że pokój dziecięcy to najłatwiejsze pomieszczenie w domu do zaprojektowania.

Być może nie jest najtrudniejsze, ale na pewno wymaga od nas trochę wysiłku.

Najlepszym rozwiązaniem, jest pozwolić dziecku na samodzielny wybór akcesoriów i dodatków, z których będzie zadowolone.

cocktail