Zabawy terenowe dla dzieci

Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Czemu mielibyśmy nie wykorzystać ich naturalnej potrzeby przebywania na zewnątrz? Istnieje mnóstwo zabaw terenowych, które dostarczą naszym pociechom wspaniałej rozrywki. Dodatkowo rozbudzą ciekawość, zamiłowanie przyrodnicze i postawę badawczą naszych dzieci.

Cztery strony świata

Uczymy małych odkrywców korzystania z kompasu i określania kierunków w terenie. Możemy także wskazać na mapie miejsce, w którym się znajdujemy. Warto zwrócić uwagę dzieci na naturalnie występujące zjawiska przyrodnicze, określające nasze położenie względem stron świata – mech na drzewach, pochylenie mrowiska itd.

Młody botanik

Wręczamy dzieciom po jednym zerwanym liściu z drzewa rosnącego na terenie, gdzie przeprowadzamy zabawę. Teren zabawy musi być dokładnie określony łatwo dostrzegalnymi granicami. Dziecko stara się odnaleźć roślinę, z której pochodzi liść i na dowód, że zadanie zostało wykonane, zrywa taki sam i przynosi nam dwa jednakowe. Dzieci wykonują również odcisk kory rozpoznanego drzewa. W tym celu przykładają kartkę do kory i pocierają kolorową kredą. Możemy odszukać z dziećmi rośliny w atlasie, a z zerwanych liści zrobić przepiękny zielnik

Bogactwo ściółki leśnej/gleby w przydomowym ogródku

Prosimy dzieci, aby dokonały obserwacji ściółki leśnej/gleby z ogródka za pomocą lupy. Powinny zwrócić uwagę na stopień rozkładu ściółki oraz na jej widocznych mieszkańców. Po obserwacji pozostawiamy miejsce w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Możemy podyskutować z dziećmi na temat naszych spostrzeżeń.

cocktail