Edukacja polonistyczna – nauka pisania

Dzieci zazwyczaj nie mogą się doczekać, kiedy zaczną pisać i czytać. Przedszkolaki uczą się alfabetu w przedszkolu i cieszą się, kiedy potrafią napisać swoje imię – często z odwróconymi literami, np. s, z, n, p, b, d. Oczywiście wybaczamy naszym pociechom te drobne pomyłki, bo doceniamy ich wysiłek i radujemy się z ich sukcesów.

Przygotowanie do nauki pisania

Jednakże, żeby dziecko naprawdę zaczęło pisać, musi wyrobić sobie koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność dłoni i placów (tak zwana mała motoryka), a także ruchy ramienia i przedramienia (motoryka duża). Ruchy pisarskie mogą mieć charakter podbiegający – proste linie i pętle w płaszczyźnie pionowej – i charakter postępujący – litery pisane obok siebie w płaszczyźnie poziomej, które wymagają zaangażowania przedramienia i łokcia.

Etapy w nauce pisania

Dziecku zostaje zaprezentowana czynność pisania. Obowiązkiem rodzica i nauczyciela jest kształtowane właściwych nawyków, dlatego tak ważne jest, żeby ćwiczyć z dziećmi i zachęcać je do podejmowania samodzielnych prób pisania.

Podczas nauki pisania, dziecko może natknąć się na często powtarzające się problemy i błędy, takie jak: trudność w zapamiętaniu kształtu podobnych liter, a także zawiłości ortograficzne w języku polskim (zmiękczenia, wyrazy z „rz/ż”, „ó/u”, „ch/h” i wiele innych.

Na koniec początkowej nauki pisania, dziecko powinno umieć pisać litery ruchem całościowym z zachowaniem ich szczególnych cech, prawidłowo łączyć litery, zwracać uwagę i przestrzegać proporcjonalności liter oraz odstępów w wyrazie.

Ćwiczenia, które pomogą Twojemu dziecku utrwalić prawidłowe łączenie liter

Dla dzieci odtworzenie liter wymaga nie lada skupienia i wysiłku. Ważne, żeby kształtować i utrwalać odpowiednie nawyki pisania. Można zapisywać z dzieckiem grupy określonych wyrazów lub tworzyć nowe, dopisując dodatkowe sylaby. Takie ćwiczenia należałoby łączyć z doskonaleniem pisma dziecka, poprzez ćwiczenia ortograficzne, gramatyczne i przepisywanie krótkich zdań. Kluczową kwestią jest tutaj systematyczność. Koniecznie przepisujmy i piszmy ze słuchu z naszymi dziećmi.

Dlaczego mojemu dziecku zdarzają się błędy?

Pisanie jest skomplikowaną czynnością, na którą składa się kilka elementów. Niektóre dzieci zaczynają pisać wcześniej, nawet jeszcze w przedszkolu, inne nieco później. Utrzymuje się, że dziecko, które kończy trzecią klasę, powinno samodzielnie i starannie pisać wyrazy, a nawet zdania oraz tekst ciągły. Dzieci, które mają dużo problemów podczas poprawnego pisania, to przeważnie maluchy, które nie radzą sobie z rysowaniem, szyciem, lepieniem z plasteliny, a także czynnościami samoobsługowymi, takimi jak: mycie rąk i buzi, ubieranie się, zakładanie butów, wiązanie sznurówek, jedzenie).

Jak pomóc dziecku, które ma trudności z pisaniem?

Dziecko, które ma trudności z pisaniem jest często zdenerwowane i smutne z powodu własnej nieudolności. Dlatego właśnie trzeba przede wszystkim wytłumaczyć maluchowi, że nauka pisania to długi proces. Należy dziecko wspierać i być niezwykle cierpliwym. Nigdy nie wykonujemy zadań za dziecko, tylko konsekwentnie nadzorujemy jego pracę. Istnieje wiele ćwiczeń, mających na celu eliminację tych problemów:

• zabawy ze wstążką – dziecko uczy się płynnego poruszania nadgarstkiem i ręką

• wszelkie ruchy okrężne dłoni

• pstrykanie palcami i zaciskanie pięści oraz paliczków

• sznurowanie butów

• rysowanie dużych liter w bezpiecznym środowisku – na piasku, na mące, na tablicy ścieralnej, czyli wszędzie tam, gdzie dziecko może łatwo zmazać, jeśli się pomyli.

cocktail